post

ماینینگ در ایران: به نفع کشور یا به ضرر اقتصاد؟

ایتنا – بی‌سامان بودن و بلاتکلیفی قانونی درباره استخراج ارزهای دیجیتال، مهم‌ترین مشکلی است که مخالفان و موافقان ماینینگ در آن هم‌نظر هستند.

ایتنا – بی‌سامان بودن و بلاتکلیفی قانونی درباره استخراج ارزهای دیجیتال، مهم‌ترین مشکلی است که مخالفان و موافقان ماینینگ در آن هم‌نظر هستند.

ماینینگ خوب، بد، زشت
استخراج بیت‌کوین در اماکنی با برق رایگان، یکی از جنجالی‌ترین بحث‌های کاربران فضای مجازی و مسئولان دولتی در چند روز اخیر بود؛ بحث دامنه‌داری که البته از مدت‌ها پیش آغاز شده، ولی هرازگاهی ‌به بهانه‌های مختلف دوباره داغ می‌شود.
گروهی از بی‌فایده بودن ماینینگ برای اقتصاد کشور می‌گویند و مصرف برق بالایش را به ضرر کشور می‌دانند و در مقابل، طرفداران ماینینگ می‌گویند مخالفت با این صنعت تنها باعث رواج قاچاق و استفاده‌های غیرقانونی، ازجمله از برق‌ رایگان در اماکن خاص شده است. در میان این دو قطب موافق و مخالف، برخوردهای متفاوت و متناقض دولتی باعث شده عملا تکلیف رمزارزها و استخراج آنها نامشخص باشد. در این گزارش، از موافقان و مخالفان بیت‌کوین درباره رواج ماینینگ در کشور پرسیده‌ایم و اینکه سوءاستفاده از این بازار چطور رونق گرفته است. راه‌حل چیست؟

رواج بی‌قانونی با تعلل در تصمیم‌گیری
سکوت حاکمیت در زمینه قانونگذاری باعث سردرگمی بسیاری از فعالان این حوزه شده است. از طرفی برخی بخش‌ها در دولت و در رأس آنها رئیس‌جمهور کشور، ماینینگ را به‌عنوان یک صنعت شناسایی کرده اما هماهنگ نبودن بخش‌های دیگر، مثل وزارت نیرو، گمرک و… باعث شده بخش مهمی از بازار به‌صورت زیرزمینی شکل بگیرد.
مصطفی نقی‌پورفر، مدیر و مؤسس آزمایشگاه نوآوری بلاکچین در این باره به همشهری می‌گوید: «ما موارد بسیاری سراغ داریم که افراد بعد از دلگرم شدن به سخنان رئیس‌جمهوری یا مسئولانی که گفته بودند ماینینگ یک صنعت است، تجهیزاتی را وارد کردند که ماه‌هاست در گمرک مانده است.»

در همین‌ راستا، امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اخیرا به این تعلل در توییتراشاره کرده و گفته بود: «سیاستگذاری زمان‌مند است؛ یعنی هر سیاست در یک زمان مشخص کارآمد است. تعلل‌های همیشگی ما وضعیت‌های اسفباری ایجاد می‌کند. کاش به جای این ‌همه از دست دادن زمان، بفهمیم که اغلب تصمیم بد بهتر از بی‌تصمیمی است.» او در عین حال افزوده است: «ما 9‌ماه پیش پیشنهاد را فرستاده‌ایم. به‌دلیل چند لایه بودن موضوع، 3 بخش فناوری، اقتصادی و مالی-بانکی (به‌دلیل رمزارز) و انرژی (برق مصرفی بالا و سوخت نیروگاه‌ها) باید مشارکت می‌داشتند. ما در پیشنهاد خود سعی کردیم ۳ جنبه را ببینیم اما بخش‌هایی بدون پیشنهاد مشخص تنها مخالف بودند یا هستند!» حداقل ضرر این بی‌توجهی‌ها، وارد شدن قاچاقی ماینرها(دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین) است. همچنین  برق‌دزدی از معمول‌ترین روش‌های سوءاستفاده در این بازار است.

موافقان: توسعه زیرساخت‌ها با ماینینگ
موافقان ماینینگ می‌گویند از رمزارز می‌توان برای فروش نفت به‌صورت غیرمستقیم استفاده کرد و در بخشی از تبادل مالی نیز همین شیوه کارساز است. در عین حال، ‌کسانی مثل محمدجعفر نعناکار، ‌مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران از تأثیر جدی صنعت ماینینگ بر زیرساخت‌های کشور دفاع می‌کنند.
نعناکار می‌گوید: «برای اینکه استخراج بیت‌کوین صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد، ماینرها می‌توانند در ساخت نیروگاه تولید برق مشارکت کنند. با این حساب، برق با هزینه بهتری در اختیارشان قرار می‌گیرد. در عین حال، می‌توان طبق قرارداد از آنها خواست در زمان پیک مصرف برق‌شان را به شبکه سراسری بفرستند. ماینینگ می‌تواند یک قرارداد برد-برد باشد.» 

مخالفان: انضباط مالی کشور در خطر است
مخالفان ماینینگ می‌گویند برق ارزان ایران که باید به مردم کشور برسد، قرار است در اختیار سیستمی قرار بگیرد که مجهول است و راه دقیقی برای تبدیل آن به پول نقد وجود ندارد. آنها می‌گویند حتی اگر از اثرات زیست‌محیطی تولید گرما توسط دستگاه‌های ماینر صرف‌نظر کنیم، واقعیت این است که سامانه‌های نیروگاهی خودمان به‌خصوص در زمان اوج مصرف باید نیاز داخلی را جواب بدهند، نه نیازهای غیرواجبی شبیه این را. حضور چینی‌ها در بازار بزرگ ایران نیز منتقدان خاص خود را دارد؛ کسانی که می‌گویند آنها با دشواری ماینینگ در کشور خودشان به استفاده بی‌رویه از برق ما دامن زده‌اند و دستگاه‌های دست‌دومی را وارد می‌کنند که اتلاف انرژی کشور را به حد قابل‌توجهی بالا می‌برد.
آنها می‌گویند اگر در حالتی خوش‌بینانه قرار باشد از این صنعت درآمدزایی صورت بگیرد، باید دست‌کم هزینه برق را در این حوزه بالا برد. سهیل نیکزاد، بیت‌کوینر نیز به بخشی از انتقادها اینطور پاسخ می‌دهد: «بعضی‌ها می‌گویند استخراج بیت‌کوین باعث به هم ریختن انضباط مالی کشور می‌شود. در شرایطی که به‌خاطر یک سوءتفاهم یا اشتباه 7میلیارد یورو پول کشور هدر رفته، نمی‌توان از انضباط حرف زد. در ثانی، میزان استخراج بیت‌کوین در کل دنیا از نصف این مقدار هم کمتر است و تأثیر چندانی بر شبکه برق کشور ندارد. او در عین حال، ‌مصرف برق بیت‌کوین را فقط چند درصد کل مصرف برق کشور در شرایط اوج مصرف می‌داند.

در ایران چقدر ماینینگ می‌شود؟
واقعیت این است که هیچ‌کس عدد دقیقی در این رابطه ندارد و بیشتر بحث‌ها در این رابطه تخمینی است. مهم‌ترین دلیل ماجرا هم این است که تجهیزات ماینینگ یا همان ماینرها و تجهیزات مرتبط در کشور ما به‌صورت قاچاق وارد می‌شود.
مسئولان وزارت نیرو اما اعلام کرده‌اند ماینینگ تا ۲.۵گیگاوات برق کشور را مصرف می‌کند. در ایران ماینر S9 بسیار محبوب است. با درست درنظر‌گرفتن فرض و تخمین مصرف هر دستگاه ماینر ۱۴۰۰وات و ۱۴تراهش S9 به این نتیجه می‌رسیم که به ازای هر ۱۰۰‌وات یک‌تراهش قدرت پردازش داریم. هش‌ریت سرعت اتمام عملیات محاسباتی در کد بیت‌کوین است.
هنگام ماینینگ هرچه هش ریت بیشتر باشد بهتر است، زیرا فرصت یافتن بلاک بعدی و‌ دریافت جایزه افزایش می‌یابد. عدد ۲.۵گیگاوات یعنی در ایران 25EH/s (اگزا هش) که حدود ۵درصد از هش‌ ریت کل شبکه بیت‌کوین (نه سایر ارزها) است. با قیمت و سختی فعلی استخراج بیت‌کوین رقمی معادل با ۶.۳میلیون دلار درآمد روزانه ایجاد می‌شود و آستانه سوددهی برق ۱۰سنت تخمین زده می‌شود که معادل کیلوواتی ۱۳۰۰ تومان(دلار۱۳۰۰۰تومان) است.
در کشورهای زیادی قیمت برق بسیار بالاتر از ۱۰سنت است و در ایران برق تقریبا یک‌دهم این رقم است‌ که یعنی روزانه حدود ۵.۵ میلیون دلار سوددهی برای ماینرها و سالانه ۲.۳ میلیارد دلار درآمد رمزارزی حاصل می‌شود. اگر بهای تمام‌شده‌ هر کیلووات برق برای دولت را داشته باشید، می‌توان میزان پولی که از محل یارانه‌ها خرج این کار می‌شود را به‌دست آورد. با این حساب و کتاب می‌توان گفت هر کسی که دستگاه‌های ماینر بیشتری داشته باشد، برق بیشتری مصرف کرده و در مقابل سود زیادی هم به جیب می‌زند.

ماینینگ اصلاً یعنی چه؟
در دنیا بیشتر از هزار نوع ارز یا پول دیجیتال وجود دارد. مشهورترین آنها اما بین مردم عادی بیت‌کوین است. اما این ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال اصلا چه معنایی دارد؟
در شیوه سنتی، ارزش پول را پشتوانه‌هایی مثل طلا تعیین می‌کرد. سال‌ها پیش که این مفاهیم تازه در حال شکل‌گیری بودند، افراد با سپردن طلاهایشان به بانک‌ها اسکناس دریافت می‌کردند. حالا در دنیای مجازی افراد با کندوکاو(ماینینگ) در معدن(ماین‌) پول مجازی را استخراج می‌کنند. پیدا‌کردن طلا در گذشته با رفتن به معادن امکان‌پذیر بود و امروز با حل معادله‌های ریاضی پیچیده به کاربر (جوینده پول مجازی)‌ مقدار مشخصی بیت‌کوین داده می‌شود. به زبان ساده، بیت‌کوین شبکه یا سروری متمرکز ندارد و کار خود را براساس بلاکچین یا همان زنجیره بلوکی انجام می‌دهد.
باز هم به زبان ساده ماینرها کامپیوترهایشان را به‌منظور تأیید تراکنش‌ها در اختیار شبکه مثلا بیت‌کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر قرار می‌دهند و در ازای قدرت و فعالیت کامپیوترهایشان (که اکنون دیگر بیشتر دستگاه‌های ویژه ماین‌کردن است) بیت‌کوین به‌عنوان جایزه یا دستمزد دریافت می‌کنند. بر همین اساس هرچقدر بازدهی دستگاه‌ پردازنده‌تان بیشتر باشد، در زمان کوتاه می‌توانید مقدار بیت‌کوین بیشتری دریافت کنید.
تجهیزات پردازنده، دستگاه‌های خنک‌کننده این تجهیزات (چون براثر حل معادله این دستگاه‌ها‌ بسیار داغ می‌شوند) و برق با قیمت هر چقدر ارزان‌تر نیازهای اصلی یک ماینر هستند.

ماینینگ؛ از کارخانه تا مسجد
نبود قانون باعث شده که عملا سوءاستفاده‌هایی برای استخراج بیت‌کوین در کشور شکل بگیرد. ‌سوءاستفاده‌هایی که در نبود قانون چندان قابل‌ رهگیری نیستند، موجب توسعه‌ زیرساخت‌های انرژی کشور نمی‌شوند و ارزآوری نخواهند داشت.
یوحنا پرویزی‌نژاد، یکی از کارشناسان ارز دیجیتال درباره روش‌های دور زدن بازار به همشهری می‌گوید: «شهرهای مرکزی ایران چون در میانه راه قاچاق جنوب قرار گرفته و هوای نسبتا خنکی دارند که در کاهش استهلاک دستگاه‌ها مؤثر است، یکی از مکان‌های موردعلاقه ماینرها به‌حساب می‌آیند. به جز این، در بعضی دانشگاه‌ها تحت عنوان آزمایشگاه پردازش یا نمونه‌های دیگر، تعداد کمی دستگاه ماینر نصب شده و استفاده می‌شود و از آنجایی که هر دستگاه حدود 2000وات (تقریبا معادل یک اتوی برقی) انرژی مصرف می‌کند، پیدا کردنش چندان ساده نخواهد بود.»‌
در نمونه‌های مشابه، ماینرها بخشی از فضا و برق کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را اجاره می‌کنند و با استفاده از آن به کارشان می‌رسند. با توجه به وضعیت دشوار اقتصادی فعلی، صاحبان کارخانه نیز ترجیح می‌دهند، به جای تمرکز بر تولید و درگیر شدن با واردات مواداولیه، فروش و… با این روش درآمد کسب کنند. به‌طور کلی می‌توان گفت، هرجایی که برق ارزان یا رایگان داشته باشد یا به‌دلیل مصرف بالای برق، امکان گم کردن رد مصرف برق در آن مهیا باشد، محلی خوب برای ماینینگ محسوب می‌شود.
بسیاری از کارخانه‌های متروکه و قدیمی که برق صنعتی و فضای مناسب دارند، حالا تبدیل به مجتمع‌های مخفی ماینینگ شده‌اند. از سوی دیگر چون برق برخی اماکن مانند مدارس و مساجد رایگان است، به گفته «همایون حائری» معاون امور برق و انرژی در این اماکن هم شاهد استخراج پول دیجیتال هستیم. در واقع بدون پول برق عملا ماین‌کردن حتی با دستگاه‌های قدیمی هم سوددهی دارد؛ هر‌چند ماینرهای قدیمی برق زیادی هم مصرف می‌کنند.

ایران؛ بهشت خارجی‌ها
هرچند با پایین آمدن ارزش پول کشور، ‌ارزان ماندن برق و افزایش ارزش بیت‌کوین عملا پرداخت پول برق در ازای استخراج بیت‌کوین بسیار به‌صرفه به‌نظر می‌رسد، اما ‌با وجود این، برق رایگان در اماکن خاص باعث شده روش‌های کهنه و پرضرری جای شیوه‌های عادی ماینینگ را بگیرد.
یوحنا پرویزی‌نژاد دراین‌باره می‌گوید: «چینی‌ها قبلا در حوزه ماینینگ بسیار فعال بودند و مدت‌ها از دستگاه‌هایشان استفاده کرده‌اند. این دستگاه‌ها با نمونه‌های جدید جایگزین شده‌ و قدیمی‌ترها صرفه اقتصادی برایشان ندارد. در نتیجه آنها دستگاه‌های دست‌دوم‌شان را از راه قاچاق وارد ایران می‌کنند. این دستگاه‌ها بازدهی کمتری دارند .اگر قرار باشد ماینر بابت برق، پول پرداخت کند، ‌ترجیح می‌دهد از دستگاهی با بازدهی بالاتر استفاده کند اما اگر برق مجانی باشد، همان دستگاه قدیمی نیز صرفه دارد.»
«مجله بیت‌کوین»‌ در گزارشی که اخیرا درباره وضعیت بیت‌کوین در ایران منتشر کرده، سراغ یکی از همین ماینرهای غیرقانونی چینی در ایران رفته است. این ماینر توانسته با وجود ممنوعیت ورود دستگاه‌های مورد استفاده در ماینینگ 3هزار دستگاه استخراج رمزارز T9را به‌صورت غیرقانونی وارد کرده و به‌کار بگیرد. این ماینر به‌دلیل نویز بالای دستگاه‌هایش و در پی شکایت مردم مجبور به تعطیلی کارش (یا احتمالا ایجاد یک منبع استخراج در مکانی دیگر) شده است.

post

گوگل Go از مرز ۱۰۰ میلیون نصب گذشت

اپلیکیشن موبایل گوگل Go که مدتی است در فروشگاه اپلیکیشن گوگل عرضه شده، با استقبال درخورتوجه کاربران روبه‌رو شده است.

در مهر سال گذشته و در گزارشی اعلام شد اپلیکیشن موبایلگوگل Go از مرز ۱۰ میلیون نصب گذشته است. حالا این برنامه با عبور از بیش از ۱۰۰ میلیون نصب ازطریق فروشگاه اپلیکیشن گوگل به نقطه عطف دیگری دست یافته است. ازآنجاکه اپلیکیشن گوگل Go روی تمام تلفن‌های دارای سیستم‌عاملاندروید Go به‌صورت پیش‌فرض نصب شده، می‌توان این‌گونه استنباط کرد که Android Go حرکت موفقی برای گوگل بوده و فعال‌شدن هرچه‌بیشتر دستگاه‌های جدید با سیستم‌عاملGo نشان‌دهنده‌ی استقبال چشمگیر کاربران از این تلفن‌ها است.

سیستم‌عامل اندروید Go در کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل I/O 2017 معرفی شد. این سیستم‌عامل نسخه‌ی بهینه‌شده‌ی اندرویدO است و با عملکردی روان روی دستگاه‌هایی با حافظه کم طراحی شده است.

البته، باید در نظر گرفت گوگل Go فقط برای سیستم‌عامل اندروید Go ساخته نشده و می‌توانید آن را روی دستگاهی هم نصب کنید که سیستم‌عامل معمول اندروید را دارد. این موضوع باعث می‌شود نتوان ارزیابی دقیقی از میزان فروش گوشی‌های اندروید Go کرد. ازآنجاکه این اپلیکیشن می‌تواند باعث کاهش میزان درخورتوجه مصرف داده در تلفن‌ها شود، احتمالا خیلی از گوشی‌های معمول اندرویدی، به‌ویژه در بازارهایی مانند هند و اندونزی و برزیل، نیز این برنامه را نصب کرده باشند. اپلیکیشن گوگل Go درواقع نسخه‌ی ارتقا‌یافته‌ی برنامه‌ی Search Lite قبل از سال ۲۰۱۷ است که تا حدودی با استقبال مواجه شد.

بااین‌حال، رشد مداوم تعداد نصب گوگل Go در فروشگاه گوگل‌پلی‌ می‌تواند شاخصی باشد که دستگاه‌های Go شکست‌ نخورده‌اند. با‌این‌همه، نمی‌توان عدد دقیقی از میزان فروش این دستگاه‌ها ارائه داد؛ زیرا گوگل تعداد دستگاه‌های عرضه‌شده با اندروید به بازار را گزارش نمی‌کند.

post

آینده بشر با فناوری دیجیتال آمیخته است

ایتنا – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای آسیا و اقیانوسیه تاکید کرده است که هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند اطمینان و اعتماد را در فضای مجازی ایجاد کند.

آینده بشر با فناوری دیجیتال آمیخته است

محمدجواد آذری جهرمی که در چهلمین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای آسیا و اقیانوسیه در سنگاپور حضور داشت، در این اجلاس تاکید کرد که آینده جهان، دیجیتال است. همه ابعاد زندگی بشر، به گونه‌ای غیرقابل بازگشت با فناوری دیجیتال در هم تنیده شده است.

وی افزود: اما همه کاربران در سراسر جهان در معرض جدی جرایم دیجیتال، سرقت حریم خصوصی، استفاده غیر مجاز و غیرقانونی از داده‌های کاربران، و سایر موارد مشابه، شامل شکل‌دهی نظرات جامعه و تولید و اشاعه اخبار جعلی قرار دارند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، وزیر ارتباطات با تاکید بر این‌که استفاده از فناوری‌های نو اجتناب ناپذیر است، گفت: اما این فناوری‌ها مخاطراتی نیز به همراه دارد که همه بخش‌ها و همه ابعاد زندگی را در برمی‌گیرد. به همین دلیل وظیفه دولت‌ها این است که اطمینان و اعتماد را در فضای مجازی ایجاد کنند.

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آذری جهرمی تاکید کرده که جهان ما، جهان به هم یوسته‌ای است و هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند اطمینان و اعتماد را در فضای مجازی ایجاد کند.

وی ادامه داد: یکجانبه گرایی محکوم به شکست است. ما باید دست به دست هم دهیم و با تشریک مساعی و تعاون، آینده‌ای را که مبتنی بر اطمینان و اعتماد باشد بسازیم.
وزیر ارتباطات همچنین رشد قابل توجه جوانان و استارت‌آپ‌های ایرانی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات در کشورمان را مورد اشاره و توجه قرار داده است.

post

هواوی دیگر اجازه نصب مستقیم فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را نخواهد داشت.

ایتنا- فیس‌بوک آخرین کمپانی‌ای است که این روزها برای پیروی از قانون ممنوعیت هواوی در ایالات‌متحده علیه این کمپانی اقداماتی را آغاز کرده است.

هواوی دیگر اجازه نصب مستقیم فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را نخواهد داشت

فیس‌بوک آخرین کمپانی‌ای است که این روزها برای پیروی از قانون ممنوعیت هواوی در ایالات‌متحده علیه این کمپانی اقداماتی را آغاز کرده است.

 به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی theinquirer، هواوی در حال حاضر دسترسی به گوگل، پاناسونیک، وای‌فای، بلوتوث، کارت‌های اس دی، اینتل، ARM و چند سازمان دیگر را از دست داده است.
هم‌اکنون توجه‌ها به سمت فیس‌بوک معطوف شده است که رابطه‌اش را با این کمپانی به تعویق انداخته است.

این امر به معنای آن است که فیس‌بوک، اینستاگرام، مسنجر و واتس‌اپ از دستگاه‌های جدید هواوی حذف خواهند شد و به رابطه چندساله خود با این کمپانی پایان خواهند داد.
این تصمیم فیس‌بوک گمراهی‌های زیادی ایجاد کرده است و از طرفی گوگل از مهلت 90 روزه اعطاشده به این کمپانی برای قطع روابطش با هواوی بهره برده است و خدمات خود را تا آن زمان به هواوی عرضه می‌کند.

از طرف دیگر، حذف نرم‌افزارهای فیس‌بوک بدون معطلی و مهلت اضافه اتفاق خواهد افتاد و این امر به معنای آن است که دستگاه‌هایی که در حال حاضر تولیدشده و در انتظار عرضه هستند باید برای اعمال تغییرات یادشده از نو فلش بشوند و به‌ این‌ ترتیب با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان دریافت که انجام این کار مهلت 90 روزه اعطاشده را حتی کوتاه‌تر خواهد کرد.

البته لازم به ذکر است که نرم‌افزارهای مرتبط با فیس‌بوک هنوز می‌توانند به‌صورت دستی از طریق گوگل پلی استور دانلود و نصب شوند، اما نکته اینجاست که پلی استور نیز به‌زودی از هواوی می‌رود و مشخص نیست که جایگزین آن یعنی هواوی استور این نرم‌افزارها را داشته باشد یا خیر.  

البته از آنجایی‌ که این روزها حفظ حریم خصوصی کاربران فیس‌بوک زیر سوال رفته است می‌توان ادعا کرد که حذف نرم‌افزارهای مرتبط با این کمپانی می‌تواند به‌نوعی موجب امن‌تر شدن تلفن‌های همراه کمپانی هواوی شود.

post

مهم‌ترین تفاوت اینترنت 5G با سایر شبکه‌ها چیست؟

ایتنا – با استفاده از 5G تغییرات بنیانی در صنایع مربوط به سرگرمی‌ها ایجاد خواهد شد که نیازمند افزایش پهنای باند است. شبکه‌های پهن‌باند 5G با ارائه واقعیت افزوده، برنامه‌های واقعیت مجازی و نمایش ۳۶۰ درجه، سرگرمی‌های دیجیتال و برنامه‌های تلویزیونی را غنی‌تر و اجتماعی‌تر می‌کنند و تأثیرات بسیار زیادی بر ارائه خدمات سرگرمی دیجیتال خواهند داشت.

مهم‌ترین تفاوت اینترنت 5G با سایر شبکه‌ها چیست؟

در حالی که نسل سوم شبکه تلفن همراه موجب افزایش اتصال مصرف‌کنندگان شد و نسل چهارم، مصرف‌کنندگان دیجیتالی را هدایت کرد، اکنون شبکه‌های 5G نه تنها حجم دیتا روی شبکه‌ها را چندصد برابر می‌کنند، بلکه سرعت انتقال دیتاها را نیز بسیار زیاد می‌کنند و تأخیر انتقال دیتا را به کمتر از یک میلی‌ثانیه می‌رساند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، سازمان GSMA یا سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه (Global System for Mobile Communications) در گزارش خود، تعداد اتصالات 5G را تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱.۴ میلیارد در کل جهان پیش‌بینی کرده است. این رقم هم‌اکنون برابر ۲۰۰ میلیون است و GSMA نتیجه می‌گیرد که در سال ۲۰۲۵ فقط ۱۵ درصد اتصالات جهانی موبایل 5G خواهند بود.

هرچند اپراتورها و تولیدکنندگان تجهیزات موبایل، شبکه‌های 5G را در آمریکا و کره جنوبی راه‌اندازی کرده‌اند ولی در حال حاضر پوشش‌دهی آن‌ها محدود است و فقط برای برنامه‌های حرفه‌ای استفاده می‌شوند. البته مناقصه‌ای که رگولاتور فرانسه در پاییز گذشته به منظور اعطای فرکانس 5G برگزار کرد، موجب شد تا ۷۹ اپراتور موبایل در سراسر جهان، تصمیم خود را برای راه‌اندازی شبکه و خدمات 5G رسماً اعلام کنند.

پیش‌بینی‌ها از اتصال کشورها به 5G چه می‌گوید؟
طبق گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، جامعه جهانی موبایل، گزارشی ارائه و اعلام کرد که بر اساس بررسی‌های انجام‌شده تا سال ۲۰۲۱ فقط ۵۰ درصد کشورها، خدمات 5G ارائه خواهند کرد. یافته‌ای که سیسکو هم آن را تأیید کرده است. سیسکو (شرکت تولیدکننده تجهیزات شبکه) اعلام کرده که پیش‌بینی می‌کند تا سال ۲۰۲۲ فقط ۳ درصد اتصالات جهانی موبایل، 5G باشند، حدود ۴۲۲ میلیون دستگاه 5G (موبایل و یا دستگاه سازگار با 5G) و ۵.۷ میلیارد کاربر متصل به شبکه‌های 5G،. بدین ترتیب تا سال ۲۰۲۲، 5G فقط ۱۲ درصد دیتاهای ترافیک جهانی موبایل را تشکیل خواهد داد.

سازمان GSM همچنین می‌گوید مشکل اساسی شبکه‌های 5G همچنان کمبود استاندارد و عدم سازگاری دستگاه‌هاست و شبکه‌های تجاری 5G که تاکنون در آمریکا، کره جنوبی، امارات و چین فعال شده‌اند، فقط ۴۰ درصد جمعیت جهان را پوشش می‌دهند، یعنی حدود ۲.۷ میلیارد نفر. بنابراین گسترش شبکه‌های 5G باید با سرعت بیش‌تری انجام شود. به عبارت دیگر، قطره‌ای در اقیانوس بازار موبایل، بازاری که به گفته سیسکو تا سال ۲۰۲۲، ۷۹ درصد ترافیک جهانی دیتای موبایل را با حدود ۷۷ هگزابیت (۷۷ هزار پتابیت) ترافیک ماهانه و یک زتابیت ترافیک سالانه تشکیل خواهد داد.

بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات رادیویی، واقعیت این است که 5G نه تنها کل صنعت ارتباطات را در مقیاس گسترده‌ای عمیقاً تغییر خواهد داد بلکه تأثیرات بسیار مهمی بر کلیه بخش‌های اقتصادی خواهد داشت. خصوصاً که گسترش 5G، نیازمند نسل جدید دستگاه‌ها، اشیا متصل، هوش مصنوعی و دیتاهای بزرگ است. ترکیبی که در تمامی جنبه‌های زندگی روزمره‌ ما تأثیرگذار خواهد بود و ارتباط‌ها و تعامل‌هایمان را تحت تأثیر قرار خواهد داد زیرا همگی به شدت وابسته به کیفیت دائمی این اتصالات خواهند بود.

باید از اقتصاد 5G بهره بگیریم
همان‌طور که محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- چندی پیش درباره تأخیر در توسعه پهن‌بانددر کشور اظهار کرد: زمانی، جلوی توسعه نسل سوم تلفن‌همراه در کشور گرفته شد اما از ابتدای دولت یازدهم، این توسعه اتفاق افتاد اما اگر از الان برای توسعه نسل پنجم زمینه‌سازی نکنیم، نمی‌توانیم از اقتصادش بهره بگیریم. آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهارم که حوزه فراتری از ارتباطات است، باید مورد توجه قرار گیرد.

بر این اساس، توسعه 5G باید همراه نسل جدید دستگاه‌ها، داده‌های بزرگ و هوش مصنوعی انجام شود، بنابراین باید بر این صنعت غلبه کنیم تا بتوانیم فاصله بین رشد ترافیک و کاهش هزینه‌ آن را برای کاربر کم و کمتر کنیم و یک مدل عمومی برای فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات به منظور ایجاد خدمات آنلاین (در زمان واقعی) و خدمات درخواستی تدوین کنیم.

گزارش GSMA تاکید می‌کند که با 5G تغییرات بنیانی در صنایع مربوط به سرگرمی‌ها ایجاد خواهد شد که نیازمند افزایش پهنای باند است. شبکه‌های پهن‌باند 5G با ارائه واقعیت افزوده، برنامه‌های واقعیت مجازی و نمایش ۳۶۰ درجه، سرگرمی‌های دیجیتال و برنامه‌های تلویزیونی را غنی‌تر و اجتماعی‌تر می‌کنند و تأثیرات بسیار زیادی بر ارائه خدمات سرگرمی دیجیتال خواهند داشت.

در بخش حمل و نقل نیز 5G در هماهنگی با سایر فناوری‌ها کار خواهد داشت. ماشین‌ها، دوچرخه‌ها و عابران پیاده موقعیت خود را در زمان واقعی ارسال خواهند کرد و سیستم‌های هوش مصنوعی با اتصالات هوشمند دستورالعمل‌های لازم را به رانندگان و افراد خواهند فرستاد و ترافیک را در جاده‌ها مدیریت خواهند کرد. با عمومی کردن اتومبیل‌های هوشمند خودکار، ارائه خدمات حمل و نقل مشترک افزایش خواهد یافت و مفهوم تحرک کاملاً متحول خواهد شد.

انقلاب صنعتی جدید: انقلاب دیجیتال
با نسل جدید صنعت آینده به روش جدید هوشمند و دیجیتال، انقلاب مهمی در کلیه ابعاد صنعتی ایجاد خواهد شد. اتصالات هوشمند در زمان واقعی، همراه با روبات‌ها، کامپیوترها و ابزارهای مدیریت هوشمند، چهارمین انقلاب صنعتی هستند که بخش تولید و پشتیبانی را در کارخانه‌ها به شدت متحول خواهند کرد.

درواقع 3G موجب افزایش اتصال مصرف‌کنندگان شد، ۴G مصرف‌کنندگان دیجیتال را هدایت کرد و پلت‌فرم‌های جدید سیستم‌های هوشمند، مصرف‌کننده دیجیتالی را تبدیل به مصرف‌کننده‌ی افزوده خواهند کرد؛ یا به عبارت دیگر، مصرف‌کننده‌ای که تصمیمات اصلی را خود به تنهایی خواهد گرفت، اما نیازمند همکاری همزمان همه‌ی اعضای این اکوسیستم و موافقت آن‌هاست. البته هنوز کارهای زیادی باقی مانده و تقسیم شبکه‌ها به برش‌های مختلف، این امکان را به اپراتورهای موبایل داده است تا خدمات متنوع، چندمنظوره و غنی‌تری، بسیار بیش از یک اتصال ساده به کاربران خود ارائه کنند.

مجموعه پلت‌فرم‌های سیستم‌های مدیریت هوشمند به اضافه IoT و هوش مصنوعی، امکان ارائه خدمات بسیار جدید برای پاسخگویی به انواع نیازمندی‌های کاربران را فراهم می‌سازد. به عبارت دیگر، اتصال هوشمند یکی از عناصر کلیدی آینده‌ای پایدار در اقتصاد دیجیتال است و تولید دیتا، دریافت دیتا در زمان واقعی و پردازش آن، ثروت واقعی ما در آینده است.

استانداردهای شبکه 5G چیست؟
اکنون شبکه‌های 5G نه تنها حجم دیتا روی شبکه‌ها را چندصد برابر می‌کنند، بلکه سرعت انتقال دیتاها را نیز بسیار زیاد می‌کنند و تأخیر آن کمتر از یک میلی‌ثانیه خواهد بود، در حالی که تأخیر در 4G برابر ۲۵ تا ۴۰ میلی‌ثانیه است. استانداردهای 5G هم‌چنین امکان استفاده از طیف پهن ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز را در اختیار می‌گذارد.
هم‌اکنون اپراتورها در حال کار روی فناوری‌هایی هستند که شبکه را به برش‌های مختلف تقسیم می‌کنند و اطلاعات را بر اساس اولویت انتقال می‌دهند. برای مثال با استفاده از این فناوری، اطلاعاتی که توسط وسیله نقلیه فرستاده می‌شود، با اولویت تعیین‌شده و به صورت مستقل پردازش می‌شود، در حالی که سایر دیتاهای فرستاده‌شده مثل اطلاعات مربوط به کنتورهای هوشمند گاز با تأخیر بیشتری ارسال خواهند شد. البته این تکنولوژی هم‌اکنون به شدت مورد بحث و جدل است زیرا با اصول بی‌طرفی شبکه مغایرت دارد.

در این گزارش همچنین بر ارتباط و همکاری اپراتورهای تلفن همراه، سرمایه‌گذاران برای بهره‌برداری صحیح، بسیار تاکید شده و مثال‌هایی از همکاری‌های انجام‌شده، ارائه شده است. این تجربیات، توسط نهادهای استانداردسازی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند تا به تدوین استاندارد نهایی بینجامند. بر اساس آخرین اطلاعات، در حال حاضر بیش از ۲۰۱ اپراتور در ۸۳ کشور، در حال توسعه و گسترش پروژه‌های پایلوت 5G هستند. ژاپن نیز اعلام کرده است که شبکه ۵G خود را برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ آماده بهره‌برداری خواهد کرد. اریکسون هم پیش‌بینی کرده است که تا پایان سال ۲۰۲۴، شبکه‌های 5G ،۴۰ درصد جمعیت جهانی را پوشش خواهند داد.

post

تلاش برای قطع ارتباط کامل کاربران ایرانی با تلگرام

ایتنا – به‌نظر می‌رسد عزمی جدید جزم شده تا کاربران تلگرام را از این پیام‌رسان جدا کرده و دور زدن فیلترینگ را روش‌های مختلف غیرممکن کند.

تلاش برای قطع ارتباط کامل کاربران ایرانی با تلگرام

۴۸ ساعت پس از آنکه بنا بر دستور قضایی، نسخه‌های فرعی مشهور تلگرام، سرورهای خود را خاموش کردند روز گذشته گزارش‌هایی منتشر شده که از مسدود شدن پیامک فعال‌سازی این پیام‌رسان در تمامی اپراتورهای کشور خبر می‌دهد.

هر چند ساعتی پس از انتشار این گزارش‌ها اعلام شد که بار دیگر با تغییر پیدا کردن فرمت پیامک‌های فعال‌سازی تلگرام این مشکل برطرف شده اما منبع  دولتی خبر مسدود شدن یا برطرف شدن مشکل را تأیید نکرده است.

کاربران روز گذشته اعلام کردند که روی سیم‌کارت‌های 3 اپراتور کشور نمی‌توانند پس از وارد کردن شماره موبایل‌شان برای فعال‌سازی تلگرام کد فعالسازی را دریافت کنند. تلگرام از ارسال کد فعال‌سازی به‌صورت پیامک برای تأیید شماره تلفن موبایل افراد استفاده می‌کند.
یک منبع آگاه در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: از لحاظ فنی مسدودسازی پیامک تلگرام در سطح اپراتورها صورت نگرفته و این ماجرا می‌تواند از سوی رگولاتوری صورت گرفته باشد.  برخی منابع به همشهری می‌گویند به جای سرشماره ارسال پیامک فرمت پیامک تلگرام در فهرست سیاه پیامک‌ها قرار گرفته وبه همین خاطر روز گذشته به خاطر تغییر شکل پیامک‌ها از سوی تلگرام بار دیگر دریافت کد مقدور شده است. 

چه اتفاقی می‌افتد؟
ارسال کد فعالسازی تلگرام در واقع نخستین قدم ثبت‌نام در این پیام‌رسان مشهور است. مثل بسیاری از برنامه‌های دیگر برای تأیید شماره موبایلی که کاربر برای ثبت‌نام اعلام می‌کند تلگرام کدی را به شماره فرد پیامک می‌کند و تا زمانی که این کد وارد این پیام‌رسان نشود تأیید شماره تلفن ممکن نخواهد بود.
در واقع اگر کسی بخواهد برای نخستین‌بار به این پیام‌رسان وارد شود یا تلگرام را از روی موبایلش پاک کند برای فعال‌سازی مجدد به این کد نیاز پیدا می‌کند. با مسدود شدن سر خط ارسال پیامک یعنی عملا دیگر کسی نمی‌تواند ثبت‌نام جدید در تلگرام انجام دهد.
علاوه بر این درصورتی که تلگرام شما تنها در یک دستگاه نصب باشد و در موبایل، تبلت یا کامپیوتری دیگری تلگرام فعال نداشته باشید درصورت پاک شدن تلگرام عملا فعال‌سازی مجدد آن برایتان غیرممکن می‌شود. درصورتی که شما تلگرام را مثلا علاوه بر گوشی روی دستگاه دیگری مثل لپ‌تاپ یا تبلت‌تان فعال داشته باشید با پاک شدن تلگرام از روی یکی از دستگاه‌ها کد فعال‌سازی را می‌توانید از خود تلگرام روی دستگاه دیگرتان دریافت کنید. اما اگر تلگرام‌تان فقط مثلا روی گوشی‌تان نصب باشد با پاک شدن آن عملا در شرایط کنونی نمی‌توانید دیگر از این پیام‌رسان با شماره‌تان استفاده کنید.
علاوه بر این یادتان باشد پاک کردن حساب کاربری یا به قول معروف همان Account هم دیگر دسترسی شما را به‌صورت کامل به تلگرام قطع می‌کند و امکان فعال‌سازی دوباره وجود نخواهد داشت.